Additional information
| Model | Flight S |
|---|---|
| Color | Black |
| Headphone Type | Wireless |
| Headphone Connector | USB Wireless Receiver |
| Headphone Drivers | 50mm with neodymium magnets |
| Cable Length | N/A |
| Audio | 7.1 Surround |
| Audio Product | Headset |
| Audio CUE Software | Yes |
| Surround Sound | Yes |
| Detachable Microphone | Yes |
| Rechargable Battery | Yes |
| Headphone Frequency | 10Hz – 20 kHz |
| Headphone Battery Life | 30 hours |
| Headphone Sensitivity | 99.5dB (+/-3dB) |
| Headphone Wireless Range | Up to 60ft |
| Impedance | 32 Ohms @ 1 kHz |
| Lighting | Red |
| Platform | PC, PS4 |
| Microphone Impedance | Not disclosed |
| Microphone Type | Bidirectional noise cancelling |
| Microphone Frequency | 50Hz to 18kHz |









Reviews
There are no reviews yet.