Additional information
| Model | Cloud II |
|---|---|
| Color | Red |
| Headphone Type | Wired |
| Headphone Connector | 3.5mm analog |
| Headphone Drivers | 53mm with neodymium magnets |
| Cable Length | 1.0m |
| Audio | 7.1 Surround |
| Audio Product | Headset |
| Audio CUE Software | No |
| Surround Sound | No |
| Detachable Microphone | Yes |
| Rechargable Battery | N/A |
| Headphone Frequency | 15Hz – 25 kHz |
| Headphone Battery Life | N/A |
| Headphone Sensitivity | 98dB (+/-3dB) |
| Headphone Wireless Range | N/A |
| Impedance | 60 Ohms @ 1 kHz |
| Lighting | None |
| Platform | PC, PS4, XBOX One |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Type | Closed cup design for passive noise cancelling |
| Microphone Frequency | 50Hz to 18kHz |







Reviews
There are no reviews yet.