Additional information
| Model | Mix |
|---|---|
| Color | Black |
| Headphone Type | Wireless |
| Headphone Connector | 3.5mm analog |
| Headphone Drivers | 40mm with neodymium magnets |
| Cable Length | N/A |
| Audio | 7.1 Surround |
| Audio Product | Headset |
| Audio CUE Software | Yes |
| Surround Sound | Yes |
| Detachable Microphone | Yes |
| Rechargable Battery | Yes |
| Headphone Frequency | 10Hz – 40 kHz |
| Headphone Battery Life | 20 hours |
| Headphone Sensitivity | 120dB (+/-3dB) |
| Headphone Wireless Range | Up to 30ft |
| Impedance | 40 Ohms @ 1 kHz |
| Lighting | RGB |
| Platform | PC, PS4, XBOX One, Nintendo Switch, Other devices with headphone jacks |
| Microphone Impedance | Not disclosed |
| Microphone Type | Omnidirectional noise cancelling |
| Microphone Frequency | 50Hz to 8kHz |









Reviews
There are no reviews yet.