Additional information
| Model | Orbit S |
|---|---|
| Color | Black |
| Headphone Type | Wired |
| Headphone Connector | 3.5mm analog, USB Type-A, USB Type-C |
| Headphone Drivers | 100mm planar transducer |
| Cable Length | 1.2m, USB Type-A for 3m, USB Type-C for 1.5m |
| Audio | 7.1 Surround |
| Audio Product | Headset |
| Audio CUE Software | No |
| Surround Sound | No |
| Detachable Microphone | Yes |
| Rechargable Battery | N/A |
| Headphone Frequency | 10Hz – 50 kHz |
| Headphone Battery Life | N/A |
| Headphone Sensitivity | 120dB (+/-3dB) |
| Headphone Wireless Range | N/A |
| Impedance | 40 Ohms @ 1 kHz |
| Lighting | RGB |
| Platform | PC, PS4, XBOX One, Nintendo Switch, Other devices with headphone jacks |
| Microphone Impedance | Not disclosed |
| Microphone Type | Unidirectional noise cancelling |
| Microphone Frequency | 100Hz to 10kHz |









Reviews
There are no reviews yet.