Additional information
| Model | Stinger Core 7.1 |
|---|---|
| Color | Black |
| Headphone Type | Wired |
| Headphone Connector | 3.5mm analog |
| Headphone Drivers | 40mm with neodymium magnets |
| Cable Length | 0.5m |
| Audio | 7.1 Surround |
| Audio Product | Headset |
| Audio CUE Software | No |
| Surround Sound | No |
| Detachable Microphone | Yes |
| Rechargable Battery | N/A |
| Headphone Frequency | 20Hz – 20 kHz |
| Headphone Battery Life | Up to 15 hours |
| Headphone Sensitivity | 99dB (+/-3dB) |
| Headphone Wireless Range | Up to 36ft |
| Impedance | 16 Ohms @ 1 kHz |
| Lighting | None |
| Platform | PC, PS4 |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Type | Unidirectional noise cancelling |
| Microphone Frequency | 50Hz to 18kHz |







Reviews
There are no reviews yet.